Рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
 

Давно то було, коли ще в Галичі жив король Данило. Король мав такого майстра, що робив йому гроші. Майстер той у золоті купався, все у нього було, не було тільки найдорожчого для кожного - волі. Король Данило кожен раз сам відкривав ту касу, де працював його майстер, замикав його в тій касі і випускав власноручно, коли треба було майстрові вийти кудись. Тілько той майстер і знав про все багатство короля Данила.

І так майстер той розжився, що навіть вже не розумів, як так це може бути - голодним. Та й каже якось королеві:

— Золото — король.

А Данило його враз поправляє:

— Ні, чоловіче, хліб — усьому голова.

— Ні, золото і срібло.

Так вони вдвох перечилися, що король бачить, що майстер не зійде зі свого, обернувся та й пішов геть з майстерні. А вже другого дня Данило побачив на стіні золотий надпис: «Хліб — болото, а всьому голова — срібло й злото».

Данило нічого на те не сказав. Але другого дня зранку привів свого  майстра та й замкнув його; а тут раптом вістові прилітають — ворог іде на Данилу. Данило враз зібрав дружину, і вирушив у похід. Поїхав король, а про майстра свого забув, що був замкнений у касі. А ще раніше королем був виданий такий наказ, що ніхто не сміє навіть підходити до касі, інакше смерть. Тому про майстра ніхто й не згадав, і ніхто його з тієї каси не випустив.      

Минуло ось вже кілька місяців. Данило розбив ворога та з військом повертається з перемогою додому, чекає від свого майстра-золотаря дарунка за перемогу, а того все нема та й нема. І тут Данило згадав, що забув випустити майстра з каси, коли йшов в похід проти ворога.  

Зіскакує Данило з коня, та біжить щосили до каси, відмикає, а на купі золота лише кістяк лежить з майстра, а на стіні золотом написано: «Срібло, злото — то болото, а хліб — цар».