Выберите язык

Інструкція: Як вижити під артилерійським обстрілом реактивної системи залпового вогню БМ-21 «Град».

Система залпового вогню під назвою «Град» має репутацію дуже руйнівної і страшної зброї, яка практично людям не залишає шансів на виживання. Але завдяки бойовому досвіду військових ми знаємо, щи вижити можна й при обстрілі територій цієї грізною зброєю. Головне на війні, та й в житті не піддатися паніці, а цьому може допомогти знання про цю зброю.

Увага: важлива інформація!

Снаряди «Граду» летять швидше за швидкість звуку в 2 рази, тому почути як постріл, так і звук самої ракети просто неможливо. Залп з цієї зброі можна побачити, особливо добре його видно вночі — це досить яскравий спалах, вдень — це димні сліди ракет. Для того, щоб вчасно сховатися від «Граду», потрібно обов’язково виставити постових, тобто людей, які будуть почергово спостерігати за місцевістю. Їх задача — вчасно попередити населення про початок обстрілу, щоб люди змогли сховатися і врятувати цим своє життя.

Дальність стрільби цього виду артилерії — 5-40 км, після сигналу від спостерігача, який побачив початок обстрілу, є лише декілька секунд на те, щоб сховатися в безпечному місці. Тому, якщо дана місцевість може опинитись під артилерійським обстрілом, потрібно завчасно продумати всі можливі місця для укриття.

Ракета «Граду» в декільнка разів потужніша за звичайну мінометну міну. Калібр — 122 мм, площа ураження — 1000м2. Снаряд має 6 кг вибухівки, з легкістю пробиває навіть стіни будинків и міжповерхові перекриття. Саме тому в будівлі ховатися краще на підлозі першого поверху або в підвалі, місце потрібно підібрати в кутку між несучими стінами (меньше шансів обвалу потолка) неподалік від дверей чи вікон, щоб можна було в будь-який час покинути будівлю, якщо, наприклад, снаряд влучить десь поряд.

Тип снаряду «Граду» — осколково-фугасний і спрацьовує він при ударі об землю чи об щось тверде, наприклад, стіну будинку. Контактний детонатор спрацьовую, снаряд вибухає і його осколки летять вгору і в сторони (теж саме відбувається з мінами, які випустили з міномету). Тому ховатися від осколків граду дуже добре в окопах, воронках, щілинах, бліндажах. Якщо ви опинилися на відкритій місцевості і ховатися нема куди, треба просто лягти на землю і притиснутися до неї.

Броньована машина Бм-21 «Град» має 40 снарядів, які можна випустити лише за 20 секунд. При обстрілі цією артилерією снаряди вибухають один за одним. Звичайний спосіб ведення артилерійського обстрілу за допомогою «Граду» включає залп з 10-30 снарядів, потім уточнюються результати обстрілу, корегується вогонь, при необхідності змінюється позиція. Також можливий масований обстріл, одразу можуть проводити обстріл цілий артдивізіон, який налічує 18 таких бойових машин. Тому не потрібно поспішати покидати місце схову до повного закінчення артобстрілу, краще зачекати хвилин 10-15 після останнього вибуху.

Розкид цієї страшної зброї при вибуху становить 50-100 метрів, тому ракети часто у населених пунктах вибухають на вулицях і залітають у житлові квартали, тому потрібно максимально продумати місце для тимчасового схову, якщо немає можливості покинути зону бойових дій. Тож підсумуємо.

Правила виживання при обстрілі з «Граду»

  • Організуйте в обов’язковому порядку постійне спостереження за навколишньою місцевістю.
  • Постійно тримайте в полі зору місця, які знаходяться поряд и які досить швидко можна використовувати як укриття. Через деякий час це стане звичкою.
  • Захистити від смертельних осколків можуть воронки і щілини в землі, окопи. Якщо під час обстрілу ви перебуваєте на відкритій місцевості, просто лягайте на землю.
  • У будівлі як тимчасове укриття краще використовувати підвал або приміщення на першому поверсі — в кутку, недалеко від вікна чи дверей, щоб в будь-який час покинути укриття при наявній небезпеці.
  • Після закінчення залпу треба посидіти в укритті ще хвилин 10-15, адже обстріл може продовжитись.